Silikónové hadice majú využitie v mnohých odvetviach priemyslu, od prenosu horúcej vody po pokročilé biotechnologické procesy. Parametre naznačujúce možnosť využitia silikónovej hadice sú zvýšená pracovná teplota a potreba udržiavania elasticity hadice.

Ďalšou dôležitou vlastnosťou je možnosť viacnásobnej sterilizácie týchto hadíc v autoklávoch, čo v kombinácii s nevyhnutnými certifikátmi ako napríklad FDA, prípadne USP trieda VI alebo ISO 10993 umožňuje využitie týchto hadíc v potravinárskych, farmaceutických a dokonca biotechnologických aplikáciách. Ak je potrebná validácia (dokumentácia potvrdzujúca možnosť využitia hadice v ultrachistých aplikáciách), špeciálne vybrané silikónové hadice sú používané napríklad pri čistom prenose tkanív, pri výrobe inzulínu, onkologických liekov, vakcín. Pre tieto kritické aplikácie sú zvyčajne častejšie vyberané hadice vyrobené s platinovým katalyzátorom než s katalyzátorom peroxidu vodíka.

V závislosti od stanoveného pracovného tlaku rozlišujeme silikónové hadice nízkotlakové a v prípade vyššieho tlaku – silikónové hadice s opletením.